Hoşgeldiniz | Üye Girişi | Yeni Üyelik
Bal Çeşitleri
 bal çeşitleri
 
Bal Çeşitleri
 
Başlıca bal çeşitleri Salgı balı ya da çam balı, bu balın oluşması iki aşamada gerçekleşiyor: Basra denilen böcek, çam ağacını deldikten sonra, arı, gövdeden çıkan bu salgıyı, bal haline getiriyor. Halk arasında çam balı olarak bildiğimiz bu çeşit, diğerlerine nazaran pek makbul değil. Çünkü kristalleşme özelliği yok. Besin değerinden ziyade, tadı için tercih ediliyor.
 

ÇİÇEK BALI: Arının ay çiçeğinden tutun da diğer bütün çiçeklerin özünü kullanarak ürettiği çiçek balı, bilindiği gibi çok değerli ve besleyici. Aslında kokusu yok. Eğer arı akasya, kestane ya da ıhlamuru tercih ettiyse balı yerken bu bitkilerin kokusunu yoğun olarak hissedersiniz.

KEKİK BALI: Bal çeşitlerinin arasında en kaliteli olanıdır kekik balı. Saf kekik otundan öz toplayan arıların ürettiği şeffaf, kekik kokulu, buruk tatlı bir baldır. Biraz ağır olmasına karşın, karaciğer başta olmak üzere, mide, astım ve egzama hastalıklarına iyi geldiği söylenir. Üretimi için kovanlar, Sivas-Zara’nın yüksek bölgelerinde yetişen kekik otları arasına bırakılır.

KARAKOVAN BALI: Karakovan balı, doğal bitki örtüsünde olan ıhlamur, dut, üçgül, ada çayı, böğürtlen ve deve dikeni gibi çiçek özlerinin, oyulmuş ağaç kütüğünün içinde hiçbir yapay mum kullanılmadan toplanmasıyla oluşturulan doğal bir  baldır. Normal fenni kovanlar aracılığı ile de yapılan ve çerçeveye kasnak şeklinde yapılarak da ve buna bal mumutakılmadan yapılan bal da karakovan balı olarak adlandırabiliriz.  Aroması ve yoğunluğu nedeniyle son derece kaliteli bir baldır. Ülkemizin yüksek bölgelerinde olması hem çiçek çeşidi bakımında zenginliğini gösterir hem de karakovan balı nın yüksek yerde olması doğallığı nedeni ile kalitesini artırmaktadır.

Karakovan balı üretimi ülkemizde neredeyse yok olma düzeyine gelmektedir. Karakovan balı zor ve zahmetli olduğu için herkes bu işin içine girmek istememektedir. Koloni başına üretim az olduğundan ve ticari olarak karlı bir iş olmadığından bütün arıcılar bu iş ile meşgul olmamaktadırlar.

Doğadanbal yıllık 600 kilo kadar karakovan balı üretmektedir. Doğadanbal ürünlerini kendine ait olan online satış sitesi balsepetim.com üzerinden müşterilerine ulaştırmaktadır.

POLENLİ BAL: Polenli bal doğadan bala ait arı çiftliği Tekeli Farm da özel olarak üretilmektedir.

Polenli balın içeriği üretilen bölgenin bitki örtüsüne bağlı olarak başlıca kekik,ballı baba,keven,papatya,kuşburnu,nevruz,kır nanesi,çiğdem,dağ lalesi,gelincik ve buna benzer binbir çeşit kır bitki ve çiçeklerinden oluşmaktadır.

Polenli balın özelliği arılar kovana polen taşırken kovan girişlerine polen tuzağı yerleştirilmeden yapılmasıdır.

DOĞAL PETEK BAL: Doğal petek bal nedir nasıl üretilir?

Doğal petek bal boş çıtalar kovana yerleştirilirken çerçevelere takılan 1mm kalınlığında bal mumu levhaların çerçevelere montaj yapılmasıyla üretilmektedir.

Balsepetime ait bal üretim çiftliği Tekeli Farm ürettiği doğal petek ballarda normalde kullanılan balmumu levhaları kibrit kutusu büyüklüğünde kullanmaktadır. Bu yüzden Tekeli Farmın üretiği doğal petek ballar karakovan kalitesinde ve lezzetindedir. Doğal petek balı ile karakovan balı arasındaki fark nedir?

IdeaSoft® | IdeaSoft Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hazırlanmıştır.